derz beton  kesme
derz beton kesme

Derz beton kesme inşaat alanının birçok farklı kısımlarında kullanılan başlıca yöntemlerindendir. Beton döşeme kısımlarının özel olarak planlanmış düşey kısımlarına derz denilir. Bazı istenmeyen durumlarda, planlanmamış şekilde oluşan derzlere ise çatlak denir. Derz kesme yöntemi kullanılarak bu çatlakların oluşumu engellemek ya da yok etmek için derz kesme makinası ile belli bir derinlikte kesilmesi gerekiyor. Farklı genleşme durumlarından olayı oluşabilecek hasar ve çatlaklar bu cihazlar kullanılarak giderilir. Derz kesme işlemi olarak da bilinmektedir.

İşlemin yapılacağı yerdeki betona ve hasarın boyutu gibi etkenlere bakılarak en uygun beton kesme makinesi tespit edilir. Her cihaz her alanda kullanılmamaktadır. Çeşitli etkenler göz önüne alınarak, ihtiyaçlar doğrultusunda seçim gerçekleştirilir. Buna karşın, asfalt işlemlerinde büyük oranda, derz beton kesme cihazları kullanılır.

Derz Beton Kesme Kullanım Alanları Nelerdir?


Asfalt düzeltilmesi ve kesilmesi,
Havalandırma boşluklarının açımı,
İnşaat alanlarında bulunan derzler,
Merviden dairesi boşlukları,
Şaft açılımı işlemleri,
Dilitasyon, kontrol derzleri,
Su kanalları açılımı,
Yağmur kanallarının düzenlenip, açılımı gibi işlemlerde derz beton cihazı kullanılır.

Derz Beton Kesme Cihazı Nasıl Uygulanır


Uygulama sırasında verilecek hasar bu cihazla en aza indirgenmektedir. Çevrede oluşabilecek ses ve gürültü kirliliği önlemesi açısından sulu kullanımı yaygındır. Hızlı, uygun ve kaliteli işleyişi sayesinde işleyişin aksamadan ilerlemesini sağlar.

Beton yüzeyinin büyük çoğunluğu herhangi bir hasar görmez. Bu da ilave işlerin çıkmasını önler. Ekstra olarak, sıfır vibrasyon gibi işlerin oluşmasını engeller. Derz betonkesme cihazları ile maksimum kapasite 40 cm idir. 40-50 cm ve altı tüm kalınlıktaki beton kesim işlemleri sorunsuz ve ivedilikle gerçekleştirilir.

Derzler inşaat alanının temelinde önemli bir rol oynar. Betonun yapımı aşamasında, gerekli görülen alan için derz alanları yapılır. İki adet beton plaka konularak kayma gibi durumlar yaşanmasını önlemek içinde sıklıkla kullanılır. Bu iki betonun kaymaması için birleşim yerlerine derz makinesi ile kesim gerçekleştirilir.

İnşaat ve asfalt işlerinin birçok alanında derz betonkesme cihazları aktif olarak kullanılmaktadır. Donatlı ve donatsız asfalt kısımların çıkartılması ve onarılması için bu sistemle kolayca uygulanır

WhatsApp
beton delme kesme hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz..
Call Now Button